Nuo vasaros iš skolininkų ES valstybėse bus galima greičiau prisiteisti didesnes sumas pinigų

Asmenys, siekiantys prisiteisti sumas iš Europos Sąjungos (ES) valstybėse gyvenančių skolininkų, pasinaudodami jau veikiančia Europos ieškinių dėl nedidelių sumų nagrinėjimo procedūra, nuo kitų metų vasaros galės kreiptis dėl daugiau nei dvigubai didesnių skolų.

Tokius Teisingumo ministerijos siūlymus, kuriais įgyvendinami minėtos procedūros pokyčiai, priėmė Seimas.

„Šiuo metu, pasinaudojant Europos ieškinių dėl nedidelių sumų nagrinėjimo procedūra, asmenys iš skolininko gali prisiteisti ne daugiau kaip 2 tūkstančius eurų. Tačiau nuo kitų metų liepos 14 d., kuomet įsigalios šios pataisos, ši suma bus padidinta iki 5 tūkstančių eurų. Tuomet kreditoriai greitai ir paprastai galėtų prisiteisti gerokai didesnes sumas“, – sako teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Šios pataisos parengtos įgyvendinant praėjusių metų pabaigoje priimtą Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą, kuriuo siekiama Europos ieškinių dėl nedidelių sumų nagrinėjimo procedūrą padaryti prieinamesnę ir efektyvesnę.

Europos ieškinių dėl nedidelių sumų nagrinėjimo procedūra yra vienoda visose ES valstybėse.
„Pavyzdžiui, Lietuvoje gyvenantis kreditorius, norėdamas prisiteisti skolą iš Vokietijoje gyvenančio skolininko, gali kompetentingam Vokietijos teismui pateikti užpildytą specialios formos prašymą. Šios formos yra numatytos ES reglamente, todėl kreditoriui nereikia gilintis į kiekvienos šalies nacionalinės teisės reikalavimus. Žyminis mokestis gali būti sumokamas nuotoliniu būdu“, – teigia J. Bernatonis.

Pateiktą prašymą teismas paprastai išnagrinėja rašytinio proceso tvarka. Be to, Europos ieškinių dėl nedidelių sumų nagrinėjimo procedūroje skatinamas susižinojimas su proceso šalimis, pasitelkiant elektronines technologijas.

Šios europinės procedūros metu priimtas teismo sprendimas pripažįstamas ir vykdomas kitose ES valstybėse, netaikant jokių tarpinių leidimo vykdyti sprendimą procedūrų. Sprendimo vykdymo procesą reguliuoja nacionaliniai teisės aktai.